2019 Apple MacBook Pro 16" i7 2.6GHz 16GB RAM 500GB SSD Silver
2019 Apple MacBook Pro 16" i7 2.6GHz 16GB RAM 500GB SSD Silver
PayMore West Allis
SKU:WI01-8393A-C4R1
Couldn't load pickup availability
2019 Apple MacBook Pro 16" i7 2.6GHz 16GB RAM 500GB SSD Silver
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Apple Computers |
| Sub-Collection | Apple MacBook (Intel) |
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro |
| MPN | |
| Release Year | 2019 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7 |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Processor Cores | 6 Core |
| Processor Speed | 2.6GHz |
| Graphics Card (GPU) | N/A |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage |
500GB
|
| Storage Type | SSD |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Screen Size | 16" |
| Display | Retina LCD |
| Resolution | 3072 x 1920 |
| Retina | Yes |
| Touch Bar? | Yes |
| Fingerprint Sensor? | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Silver |
| Has Limited Warranty? | No Apple Limited Warranty |
| Has AppleCare+? | No AppleCare+ |
| Condition | Flawless |
| Operating System | Catalina 10.15.0 |
| Connections |
Thunderbolt 3 Port/USB-C
|
| Cycle Count | 162 |
| Battery Condition | Normal |
| Serial# | C02FT18FMD6M |
| Password | password |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The LCD is fully functional with no damage or issues. It successfully connected to a WiFi network, and audio was tested by playing a video with no problems. The keyboard was tested and all keys work properly, and the touch functions were also tested and are fully functional.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.