2023 Apple MacBook Pro 14" M3 Pro 18C GPU 4.0GHz 18GB RAM 512GB SSD A2992
2023 Apple MacBook Pro 14" M3 Pro 18C GPU 4.0GHz 18GB RAM 512GB SSD A2992
PayMore West Allis
SKU:WI01-8447A-C4R1
Couldn't load pickup availability
2023 Apple MacBook Pro 14" M3 Pro 18C GPU 4.0GHz 18GB RAM 512GB SSD A2992
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Apple Computers |
| Sub-Collection | Apple MacBook (M-Chip and A-Chip) |
| Brand | Apple |
| Model | MacBook Pro |
| MPN | A2992 |
| Release Year | 2023 |
| Processor Brand | Apple |
| Processor | M3 Pro |
| Processor Cores | 11C CPU |
| Processor Speed | 4.0GHz |
| GPU (Cores) | 18C GPU |
| Memory (Ram) | 18GB RAM |
| Storage |
512GB
|
| Storage Type | SSD |
| Screen Size | 14" |
| Display | Liquid Retina XDR |
| Resolution | 3024 x 1964 |
| Retina | Yes |
| Touch Bar? |
No
|
| Fingerprint Sensor? | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Space Black |
| Has Limited Warranty? | No Apple Limited Warranty |
| Has AppleCare+? | No AppleCare+ |
| Condition | Good |
| Operating System | Tahoe 26.5 |
| Connections |
3.5mm Audio Jack
Thunderbolt 4 (USB-C) Port
HDMI Port
SDXC Card Slot
MagSafe 3
|
| Cycle Count | 25 |
| Battery Condition | Normal |
| Maximum Battery Capacity | 100% |
| UPC | N/A |
| Serial# | MWFT2Y91QV |
| Password | N/A |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with some minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The LCD is fully functional with no damage or issues. It connected to a WiFi network without any problems, and audio played clearly during video testing. The keyboard and touch functions were also tested, and all keys and touch controls work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.