Alienware 16 Aurora AC16250 16" Core 7 240H 2.5GHz 16GB RAM 1TB GeForce RTX 5050
Alienware 16 Aurora AC16250 16" Core 7 240H 2.5GHz 16GB RAM 1TB GeForce RTX 5050
PayMore West Allis
SKU:WI01-8457A-F2R3
Couldn't load pickup availability
Alienware 16 Aurora AC16250 16" Core 7 240H 2.5GHz 16GB RAM 1TB GeForce RTX 5050
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Alienware Laptop |
| Brand | Alienware |
| Model | 16 Aurora |
| MPN | AC16250 |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core 7 240H |
| Processor Speed | 2.5GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce RTX 5050 |
| Memory (Ram) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | N/A |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 16" |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Integrated Graphics | Intel Graphics |
| Display | HD LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Black |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
Ethernet Port
HDMI Port
USB-A 2.0 Port
USB-C 3.2 Gen 2 Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | NO VISIBLE SERIAL |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen shows some minor wear and scuffs, and the keyboard has minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks reliably, and audio was tested by playing a video with no issues. The keyboard has also been tested, and all keys work properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.