Dell Inspiron 3100 2-IN-1 Core 7 150U 1.8GHz 16GB RAM 1TB SSD
Dell Inspiron 3100 2-IN-1 Core 7 150U 1.8GHz 16GB RAM 1TB SSD
PayMore West Allis
SKU:WI01-8414A-QTY2-R4R1
Couldn't load pickup availability
Dell Inspiron 3100 2-IN-1 Core 7 150U 1.8GHz 16GB RAM 1TB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Inspiron |
| MPN | 3100 2-IN-1 |
| Release Year | |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core 7 150U |
| Processor Speed | 1.8GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 1TB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Good |
| Screen Size | |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel Graphics |
| Display | FHD+ Touchscreen LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| Color | Slate |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
3.5mm Headphone/Microphone Combo
HDMI Port
USB-A 2.0 Port
USB-C 3.1 Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | NO VISIBLE SERIAL |
At the time of this posting we have 2 available. This listing is for one of them. You will receive one in similar condition to the one in the photos with one of the serial numbers listed above.
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without trouble, and audio works properly when tested by playing a video. The keyboard has been tested, and all keys function as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.