Dell Latitude 7480 14" i5-6300U 2.5GHz 8GB RAM 500GB SSD
Dell Latitude 7480 14" i5-6300U 2.5GHz 8GB RAM 500GB SSD
PayMore West Allis
SKU:WI01-8258A-R4R5
Couldn't load pickup availability
Dell Latitude 7480 14" i5-6300U 2.5GHz 8GB RAM 500GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | Latitude |
| MPN | 7480 |
| Release Year | 2018 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i5-6300U |
| Processor Speed | 2.5GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 500GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Fair |
| Screen Size | 14" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel HD Graphics 520 |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| Color | Black |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
MicroSD Card Reader
HDMI Port
Ethernet Port
3x USB-A 3.1 Port
USB-C 3.1 Port
|
| Serial# | C9CDQV2 |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks and the audio was tested by playing a video, with both working properly. The keyboard was also tested, and all keys function as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.