HP EliteBook 845 G7 14" Ryzen 5 Pro 4650U 2.1GHz 16GB RAM 256GB SSD
HP EliteBook 845 G7 14" Ryzen 5 Pro 4650U 2.1GHz 16GB RAM 256GB SSD
PayMore West Allis
SKU:WI01-8342B-R2R2
Couldn't load pickup availability
HP EliteBook 845 G7 14" Ryzen 5 Pro 4650U 2.1GHz 16GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | EliteBook |
| MPN | 845 G7 |
| Release Year | 2020 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Brand | AMD |
| Processor | Ryzen 5 Pro 4650U |
| Processor Speed | 2.1GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | |
| Storage Type 2 | |
| Screen Size | 14" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Silver |
| Absolute/Computrace Enabled? | |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
|
| Serial# | NO VISIBLE SERIAL |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard shows minor wear and signs of use. The hinges are sturdy and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks properly, and audio was tested by playing a video with normal results. The keyboard has also been tested, and all keys function as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.