HP Laptop 15-DW0083WM 15.6" Pentium Silver N5030 1.1GHz 4GB RAM 128GB SSD
HP Laptop 15-DW0083WM 15.6" Pentium Silver N5030 1.1GHz 4GB RAM 128GB SSD
PayMore West Allis
SKU:WI01-8426A-R2R3
Couldn't load pickup availability
HP Laptop 15-DW0083WM 15.6" Pentium Silver N5030 1.1GHz 4GB RAM 128GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | Laptop |
| MPN | 15-DW0083WM |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Pentium Silver N5030 |
| Processor Speed | 1.1GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 4GB RAM |
| Storage 1 | 128GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 605 |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Red/silver |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
HDMI Port
Ethernet Port
USB-A 2.0 Port
USB-A 3.0 Port
USB-C 3.1 Port
|
| Serial# | NO VISIBLE SERIAL |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. The ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, in good condition, and function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks without any problems, and audio was tested by playing a video and works properly. The keyboard has also been tested, and all keys function correctly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.