HP ProBook 4 G1I 16 15.6" Core Ultra 5 225U 1.5GHz 16GB RAM 512GB
HP ProBook 4 G1I 16 15.6" Core Ultra 5 225U 1.5GHz 16GB RAM 512GB
PayMore West Allis
SKU:WI01-8413C-F2R2
Couldn't load pickup availability
HP ProBook 4 G1I 16 15.6" Core Ultra 5 225U 1.5GHz 16GB RAM 512GB
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | ProBook |
| MPN | 4 G1I 16 |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Core Ultra 5 225U |
| Processor Speed | 1.5GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | N/A |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel Graphics |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Silver |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Ethernet Port
HDMI Port
USB-C 3.1 Port
USB-A 3.1 Port
|
| UPC | N/A |
| Serial# | NO VISIBLE SERIAL |
Cosmetic condition:
The top, bottom, and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear. All ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs, and the keyboard is in good condition with minor wear and signs of use. The hinges are sturdy, function properly, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks, and audio has been tested by playing a video; both WiFi and audio are fully functional. The keyboard has been tested and all keys work properly, and the touch functions have also been tested and are fully functional.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase — helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.